Friday, November 29, 2013

Quatre Variétés

Pizza sevmem. Yiyebildigim tek pizza Upper Crust, o da iyi malzeme kullandıkları ve ince hamur olduğu için. Pizza yemek isteyen olunca, evde ev işi birşey yaptım. Lavaş üzerine. Yanları yandı, orasını da seven yesin.. Domates püresi ile tabanı sıvadım, taze kaşar ve Doğruluk ezine parçaları, maydonoz, biraz kuru domates, biraz da kiraz domates... Yanına da roka-marul harmanı. Yeşillik her zaman iyidir.


Patates kızartması kim sevmez ki? Ancak artık fırında yapmaktan başka formu düşünemiyorum. Son zamanlarda en son iyi patates nerde yedim acaba: Shake Shack'in patatesleri ve şu anda aklıma gelmeyen 1-2 dükkanda...


Bonfile, vazgeçilmezim. Çok iyi antrikot bulunca elbette bonfileye nal toplatabilir ama iyisini bulmak çok zor. İyi bir kasabın varsa, iyi bonfile bulursun. Kırmızı soğanla beraber, vokta kavurdum. Çok az.Bonfile çok pişirmeye gelmez. Hafif kimyon, biraz salata sosu ve marulla.


Soya sosu ile de güzel gidiyor...


Bir çocukluk hatırası: Dilim üstüne kaşar-sucuk. Pazar sabahlarını hatırlatıyor bana. En erken kalkan babam gazete almaya iner, dönüşte bunu fırınlardı... Bir hafıza tazeletici gibi.


5 comments:

ziegfiroyt said...

pizza demişken, ortaköy'de pizano pizzeria var. ev pizzasının yeri ayrı ama onu da mutlaka dene abi fırsat bulursan, nefis. pizza pizano ve solo prescuitti favorim, tavsiye ediyorum. http://www.pizano.com.tr/

Trofolo said...

zigo, italya'da bile eli pizzaya gitmeyen bir insancagizim :) ama senin icin deneyecegim ortakoy'u.

Nafi Kendirci said...

Abi Beyoğlu tünelden kasımpaşaya doğru inen merdivenlerin karşısında Mis Pizza var onu da benim için dene derim, pişman olmazsın :)

Trofolo said...

Nafi,
Teşekkür ederim. Miss'i biliyorum. Oldukça zaman önce Cihangir'deki yerlerinde yemiştim. Sanırım aynı Miss Pizza. Beğenmiştim de.
Yine de pizzacı değilim :)

ozgrkdn said...

ah pazar sabahları,,yüreğimin ucuna dokundu kaşarlı sucuklu ekmekler,,benim de babam yapardı,,O'nu hiç sevmedim,sevmem de,,ama o pazar sabahlarında ağabeyim vardı,annem gençti,bende acılar birikmemişti,ben'dim halâ,,,o pazar sabahlarında....