Tuesday, November 10, 2009

Batan Project #14

Muhsin Okuyucu'nun OK'u, Kozyatagi'nin KO'su: OKKOBir memleketin medenilesmesinin ve batililasmasinin arkasinda ben genis, büyük vaha gibi şarküteriler ararim arkadas. Icine girince kendimi kaybedecegim, Sudan salamindan, Etiyopya pirincine kadar Dünya'nin envai cesit lezzetini bulayim, hepsiyle mükellef bir sofra kurabileyim diye. Paris'in Le Grande Epicerie'sinden olsun demiyorum ama su koca sehirde adam gibi sarküteriler olsun artik. Cok mu sey istiyoruz devletten. Devletten istemeyip adina semtin ilk harfini verecek kadar Kozyatagi ile gonulbagli Muhsin Bey kurmus 1994'de Okko'yu ama meshurlugu post-2000'lere rastliyor. Once Ulus, sonra Astoria subeleri namina nam salmis.
Birkac kez ne kadar medeni bir ülke olmusuz onu denetliyeyim diye Ulus'taki subesini tavaf etmisligim var. Bir sarkuteri yani bizim bekledigimiz olculerde bir sarküteriden ziyade "parayi bol bulunca sürecegi baldir bugün sakat sacacagim sarkuteri burada ama" gibi olmus burasi. 15 dakikada maasi birakip cikmis, ustune bir de eve servisleriyle birakilmistim. Marketten eve beles geldigime mi sevineyim, o zamana kadar ki yedigim en pahali dana nuara mi bilemedim. "Ama biz ozel usullerde firinliyoruz". Milleti o kadar kaziklamaya gerek yoktu. Tüm subeleri kapatip ortaliktan topuklamislar. Gecmis olsun, Okko yenilince biz de yenilmis sayildik.

6 comments:

Sinan Kolat said...

hastir leyn okko kapamış mı hakkaten tamamen? şoklardan şok beğendim, essah mı?

Kedili Cadı said...

Aaaaa... aaa!! vallahi üzüntüden ne diyeceğimi bilemedim. Obez kabesi kapandı demek. Vah yazık. Severdim çok.

müşkülpesent said...

muhsin bey is in toronto with his son :)
polisler hergün kapısına geliyolar işin ilginci elektrikleri de kesmişler etler falan kokuşmuş meyve sebze herşey ortalıkta hala o kadar malzemeye yazık yani çöp olacaklar.

kozyatağı mahallesi rivayetine göre kendisi yüklü bir parayla sırra kadem basıyor ve ertesi gün ekipler şubelere baskın yapıp kapatıyorlar.

mcdonell said...

okko yenilince biz de mutfaga girmek zorunda kaldık. hayınsın okko zalımsın okko!

nebuchadnezzar said...

ürünlerinin çoğu bavul ticareti yurdu kaçak giren gıda ürünleri idi... o kadarvergi kaçarsa yapacak bişşey yok sanırsam...

astoriada 30bin euro kira verirsen olacağı öle olur... :D

arnawut said...

suadiye'deki friday's kapandı ya bu arada. 10.yıllarını kapayarak kutladılar.