Saturday, February 28, 2009

Limon AğacıLimon ağaci, Israil'de sinirda bir limon agaci. Savunma Bakani'nin yeni evinin citleri dibinde bir arap komsu. Iki milleti birbirinden ayiran sari sapsari limonlar. Aslinda bunca zamandir bosa cekilen kurek gibi, herkesin kendini oyununu oynadigi iktidar savasinda, sari sap sari limonlar. Waltz With Bashir üzerine Selma'nin limonatasi gibi nefis. Selma Zidane.. Filmde bir sahnede duvarda Zinedine Zidane fotosunu da eksik etmemisler.
Salma, İsrail ve Batı Şeria arasında Yeşil Hat (1948 toprakları) denen sınır bölgesinde yaklaşık on senedir limon bahçesi olan, Filistinli dul bir kadındır. Yeni komşusu, bahçesinin tam karşısını yeni evi olarak seçen İsrail Savunma Bakanı Navon'dur.

İsrail güvenlik kuvvetleri Salma'ya , Bakanın güvenliğini tehdit ettiği için limon ağaçlarının bir an evvel kökünden sökülmesi emrini bildirirler. Salma, ağaçlarını kurtarmak için; genç Filistinli avukat Ziad Daud ile birlikte İsrail Yüksek Mahkemesine gider.

Onun bu mücadelesi, yeni evinde kapana kısılmış gibi hisseden ve yaşantısından pek mutlu olmayan Savunma Bakanının eşi Mira Navon'ın ilgisini çeker.

Farklılıklarına ve aradaki sınıra rağmen iki kadının arasında oluşan bu görünmez bir bağ, tüm yasaklamalara rağmen Salma ve Ziad'ı birbirne, gün geçtikçe daha da yakınlaştıracaktır.

Salma'nın kişisel hukuki yolculuğu, her oyuncunun hayat mücadelesinde tek başına olduğu Orta Doğu'nun bazen traji komik olabilen, karanlık karmaşıklığının içersine sürükler...

Filistinli birinin açtığı dava alışılageldiği gibi red mi edilecektir?

Salma'nın limon bahçesi ile İsrail'li Bakan'nın evi arasına uzun beton duvarların inşa edilmesi aralarında bir anlaşma olduğunun göstergesi midir?

Limon ağaçlarına ne olacaktır?
-alinti-

Ben bu makamdan giderim diyen icin bir baska öneri: Indigenes

1 comments:

ziggytheking said...

o makamdan başir'i burda görüp bir hevesle izlemiştim zaten. bu da senin başir'de dediğin gibi buralarda olmayan özeleştirinin vücut bulan başka bir eseriymiş gibi. emeğine sağlık!