Wednesday, June 11, 2008

Urban Reflections Weekend

14-15 Haziran 2008, Kanyon-Istanbul


Urban Reflections Weekend, köklerini ve esin kaynağını tamamen şehirden ve şehirdeki yaşamdan alan spor ve sanat formlarının yer alacağı etkinliklerden oluşacak ve 14-15 Haziran tarihlerinde Kanyon’da gerçekleşecektir.

Modern Zamanların Samurayları” olarak tanımlanan “David Belle Team” , Yamakasi filminden aşina olduğumuz “Le Parkour” gösterileriyle şehir sporlarının en yeni ve en heyecanlı formunu Kanyon’da sergileyecekler.

“L'art du déplacement” (yer değiştirme sanatı) olarakta tanımlanan “Le Parkour” sporu, son on yılda Paris sokaklarında, David Belle ve arkadaşları tarafından yaratılmış olup, sporcuların sadece kendi bedenlerini kullanarak, şehirde varolan engelleri en kısa zamanda aşarak bir noktadan diğerine hareket etmelerini hedefliyor.

David Belle ekibi, “Le Parkour” gösterilerini cumartesi ve pazar günleri saat 14:00, 16:00 ve 18:00’da Kanyon’da gerçekleştirecek, katlar arasında uçacak, Kanyon’da ki engelleri, kendi bedenlerini kullanarak en kısa sürede aşacaklardır.

Esin kaynağını şehirden almış ve daha çok şehir sokaklarında rastladığımız graffiti, stencil, grafik çalısmaları da, Özlem Ölçer, Deniz Çift, Turbo (Tunç Dindaş) gibi şehrimizin genç ve yeni nesil sanatçıları tarafından Kanyon’da canlı performans olarak gerçekleştirilecektir. Ayrıca, Istanbul sokaklarındaki bu tür çalışmalardan örneklerin yeraldığı bir fotoğraf sergisi de olacaktir.

Gün boyu Ilker Aksungar ve Cem Salman'ın dj performansı eşliğinde, Kanyon’a kurulacak rampalarda skateboard ve BMX bisiklet gösterileri yapacak olan ‘720 team’ ise şehir sporlarının diger iki formunu izleyici ile buluşturacaklardır. Arzu eden gençlerin kendi kaykayları ile katılabilecekleri gösteriler günboyu devam edecektir.


Linkler:
http://kyzr.free.fr/davidbelle/
http://en.wikipedia.org/wiki/Parkour
http://www.hippro.com/

0 comments: